Hodnocení uživatelů: / 4
NejhoršíNejlepší
Napsal (a) Martin Pleschinger
Neděle, 15 Leden 2012 20:25
Po roce je to opět tady. Zaujatý a neobjektivní pohled cyklisty na nejmasovější český závod v běhu na lyžích klasickou technikou.
Na konci reportu z minulého ročníku jsem váhal, zda byla moje účast na ročníku 2011 tou poslední. Váhat jsem přestal s nastupujícím podzimem a dokonce jsem se snažil o cosi, jako systematickou přípravu, sestávající z běhání, běhání do kopce a jízd soupaž na inline bruslích. V půlce prosince dokonce nasněžilo, takže jsem stihl odjezdit i pár kilometrů na běžkách.
Do Bedřichova v onen den jsem dorazil včas a s lyžemi bez odrazového vosku, protože podmínky pro mazání byly velmi problematické. Díky několika testovacím jízdám se mi jakž takž namazat podařilo. Závod jsem odjel na tenké vrstvě lehce namrzajícího V55 Red Special a docela to šlo.
Odstartovalo se, a já nasadil velmi konzervativní tempo s tím, že míst na zrychlování bude po absolovování úvodního nejtežšího stoupání na Rozmezí ještě dost. Vyjeli jsem na nejvyšší bod trati, následoval sjezd na Čihadla a pak měl přijít na řadu dlouhý úsek jízdy soupaž na první občerstvovačku Hraniční. Nepřišel.
Úplně mi to došlo až na rozcestí Na Kneipě. Totiž to, že jsem dneska dozávodil. A nejen to. Zbývající kilometry (asi 40) si už ani nezaběžkuju. Jestli teď nezabalím, tak si to budu až do cíle vyčítat.
Místo sebemenšího náznaku stop pro jízdu klasickou technikou totiž ve sjezdu přede mnou byly pouze dva asi metr široké, do hladka vymydlené lavory. Normálně jet se v tom doopravdy nedalo. Závodníci padali jak hrušky, ať už při soupaži, nebo při pokusech o střídavý běh. Při odrazu jste nikdy nevěděli, jestli vám noha náhodou neustřelí půl metru do strany, a někdy jste se kvůli tomu ani nemuseli odrážet... Proč jsem se neotočil a nejel zpět do cíle nevím úplně přesně. Snad proto, že když nejde o život, tak to přece nevzdám...
Nějak se tedy jelo. Pohled na potácející se závodníky se stratovními číly okolo 1000 - tedy žádné šoupače či turisty - byl k uzoufání. Snad nejhorší byla Promenádní cesta, mírně zvlněný úsek, kde se za normálních podmínek letí fofrem... většinou se spíš šlo. Kdo zkusil fofr, při pátém odrazu stejně upadl. V nejprudším stoupání ze Smědavy zpět na rozcestí Na Kneipu šlo vedle mě pár lidí pěšky s lyžemi v rukou, někdo přede mnou bruslil... a já si samozřejmě pořád vyčítal, že jsem se na to nevykašlal.
Co dodat. "Závod" jsem dokončil, na posledních kilometrech jsem se při soupažích přecijen trochu zmáčknul a dost lidí předjel. V porovnání s loňským ročníkem jsem se v pořadí zlepšil o více, než 200 míst a vyjel si, předpokládám, druhou vlnu na startu. To vše v čase o cca 25 minut horším. Nutno dodat, že v roce 2011 bylo asi 8°C nad nulou, sníh byl spíše břečka a ve sjezdech to vůbec nejelo. Přikládám záznam, ale ze sportovního hlediska na něm není zajímavého vůbec nic.

Kdybych jel výlet, vypadal by záznam podobně. Podobná by ovšem nebyla moje nálada po dojezdu. Schválně report píši s odstupem několika dnů, doufaje, že "vychladnu". Nestalo se tak. Spíše naopak. Převládá ve mně pocit, že jsem se zúčastnil něčeho, co bylo provedeno přinejmenším neprofesionálně a celou blamáž s úpravou trati se organizátoři snaží svést na vyšší moc.
Na facebookových stránkách závodu a pod článkem na iDnes se rozběhla, na můj vkus velmi mírná, diskuze o přípravě tratě letošní Jizerské 50.
Poměr sil naštvaných účastníků a zastánců organizátorů je v diskuzích téměř vyrovnaný, pokusím se vznést pár argumentů a otázek:
  • V Bedřichově jsem byl už v sobotu a trochu se projel. Parkoviště byla plná, ve stopách byl běžný víkendový provoz čítající stovky turistů, navíc posílený o pár borců v kombinézách skandinávských teamů. Stopy byl normální, pevné, přestože sněžilo už od čtvrtka, jak se uvádí na stránkách J50. Co se tedy dělo, nebo spíše nedělo v noci ze soboty na neděli?
  • Jak je vidět v televizním přenosu v čase cca 155:40, na rozcestí Vládní, asi 3 km před cílem stojí rolba. I já, který jsem tam jel téměř dvě hodiny po špičce startovního pole, jsem zaznamenal, že stopy začaly konečně být normální a dalo se jet. Sněžilo neustále, jak je tedy možné, že zde byly stopy? Co udělala tahle rolba, a co neudělaly ty noční, které údajně "jezdily celou noc"?
  • Celý problém trati byl v tom, že na kompaktním podkladu bylo 10 cm prašanu a stopy pro závody byly vyříznuty v této vrstvě sněhu - až na onen výše zmiňovaný úsek od Vládní do cíle. To doopravdy nikomu nedošlo, že je něco špatně?
  • Startoval jsem ze třetí vlny. Od rozcestí Na Kneipě dolů jede soupaž úplně každý. Jak je možné, že stopa pro závod nevydrží 1500 závodníků jedoucích soupaž a vydrží víkendový nápor tisíců turistů?
  • Trať prý upravovali tři rolby. Jizerskou 50 rozdělíte na tři smyčky poměrně snadno, jednu musí rolba objet v čase do dvou hodin. Kolik sněhu může za dvě hodiny napadnout, když za čtyři dny to bylo "až 40 cm" a "během dne až 15"?
  • Jestliže alespoň nějaké stopy někde byly, ránu z milosti jim zasadili hned tři (!) skútry s kamerami České televize. To, že veřejnoprávní televize zajišťuje nákladný přímý přenos z celého průběhu závodu samozřejmě nelze jednoznačně označit, jako špatné. Domnívám se ale, že takovéto masivní nasazení lidí a techniky významu akce úplně neodpovídá.
Jak už asi laskavý čtenář z textu pochopil, můj dojem z celé akce je veskrze negativní. Účasti příští rok dávám šance maximálně 10%, a to jen proto, že mě prostě láká pořádně se do toho opřít z druhé vlny... Vyvstává ale otázka, proč se o to snažit zrovna na Jizerské 50, když během celé zimy je poměrně dost jiných závodů.